Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Anne Sütünden Yoğurt Nasıl Yapılır?

Anne Sütünden Yoğurt

0 1.938

Anne Sütünden Yoğurt

Bebekler ek gıdaya başladıktan sonra yani altıncı aydan sonra da anne sütü tüketmeye devam ederler. Bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesi önerilmektedir. Bu süreçte annelerin süt miktarı fazla olabilmektedir. Anneler sütünü sağarak bir miktar sütlerini saklayabilirler. Bu sütleri bebeklere verirken yoğurt veya muhallebi yapılabilir. Anne sütünden yoğurt bebek için hem farklı hem de sağlığı için oldukça önemlidir.

Anne Sütünden Yoğurt

Bebeklere Ne Zaman Anne Sütünden Yoğurt Verilebilir?

İlk 6 ay bebeklere su veya herhangi bir ek gıda verilmemektedir. Bebek ek gıdalara geçtiğinde rahat tüketebileceği, bebeği rahatsız etmeyecek besinler seçilmelidir. Bu konuda annelerin kurtaran gıda yoğurttur. Anneler bebeklerine 6 ayı tamamladıktan sonra rahat bir şekilde anne sütü yoğurt verebilirler.

Anne Sütünden Yoğurt Yapımı

100 ml anne sütü 1 tatlı kaşığı yoğurt mayası (inek sütü ile ev yapımı yoğurt veya önceden yapılmış anne sütünden yoğurt)

Sağılmış anne sütü, kaynamış su içerisinde ısıtılarak yoğurt yapımına başlanır. Cam kavanoza ya da biberona sağılmış süt sıcak suyun içerisinde ısıtılır. Sıcaklığı belirlemek için ele bir damla damlatılarak hafif yakıyorsa sütün sıcaklığı yeterlidir. Daha sonra yoğurt mayasının içerisine bir tatlı kaşığı kadar süt eklenir. Yoğurt mayası ve süt bir miktar karıştırıldıktan sonra kavanozun içine içindeki sütün içerisine dökülür. Bir iki kez karıştırılır ve ağzı sıkıca kapatılır.

Daha sonra sıcak kalması için sofra bezi veya örtüye sarılır. Diğer bir başka sıcak tutma yöntemi ise fırının sıcaklığı 30-40 dereceye ayarlamaktır. Bu şekilde karışım altı yedi saat mayalandırılır. Daha sonra örtülerden çıkarak buzdolabında üç dört saat dinlendirilir. Anne sütünden yoğurt bu şekilde hazırlanmış olur. 2 gün içinde oda sıcaklığında bebeğe verilmelidir.

Anne Sütünden Yoğurt

Alerji ve İnek Sütü

Hazırlanan yoğurdun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat bebeğin inek yoğurduna karşı alerji gelişebileceğinden doktora sorularak verilmeli ve 3 gün kuralına uygun bir şekilde verilmelidir. Herhangi bir alerji belirtisi verdiğinde doktora başvurulmalıdır.

Neden Anne Yoğurdu Vermeliyiz?

Bebeğin sindirimi için rahat bir besindir. Bebeğin yutmasından herhangi bir problem yaşamaz. Gaz problemi yapmaz.

porno izle

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Anne Sütü Saklama Poşeti
Anne Sütü Saklama Poşeti

Anne Sütü Saklama Poşeti Yeni doğan bir bebek, 2 yaşına kadar anne sütü alması gerekir. Sağlık Bakanlığı bu konuda sürekli...

Kapat