Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Anne Sütü Sağma Pompası Nasıl Seçilir?

0 1.249

Anne Sütü Sağma Pompası Nasıl Seçilir?

İlk olarak bebeğiniz anneyi doğal yollar ile emmesi önemlidir. Bebek, annenin göğüslerini emerek anne bebek arasındaki bağı daha da güçlendirir. Fakat bazı durumlarda bu durum söz konusu olmayabilir. Anne sütünün yetersiz olması ya da annenin çalışmasından dolayı anneler bebeklerini emzirememektedir. Hatta ikiz bebekleri dünyaya gelen annelerin bebeklerini verimli şekilde emziremedikleri görülüyor.

Burada göğüs pompaları devreye girerek annelerin imdadına yetişiyor. Anne sütü sağma pompası yardımı ile hem anneler hem de bebekler rahatlamış oluyor.

Anne Sütü Sağma Pompası Nasıl Seçilir?

Anne Sütü Sağma Pompası

Yukarıdaki durumu yaşayan anneler, bebeklerine anne sütü verebilmek için sütlerini biriktirir. Daha sonra süt sağma pompası yardımı ile sütlerini sağarak bebeklerini beslerler. Piyasada fazla model ve çeşidi bulunan süt sağma pompaları ister manuel isterseniz de elektrikli olarak yer alıyor. Süt sağma pompalarının dayanıklı olması da ihtiyaçların karşılanmasında önemli rol oynuyor. Anne, aynı anda 2 göğsünü birlikte süt pompası ile sağıp kısa bir sürede işlemi bitirir.

Ancak bebekler, annelerini emmeye hızlı başlar ve bir süre sonra yorularak yavaş yavaş emerler. Süt pompaları da aynı bu şekilde hızlı başlayıp daha sonra yavaşlar.

Anneler ister manuel isterse de elektrikli süt sağma pompasını tercih edebilirler. Ayrıca göğüs pompasının 10-15 dakika boyunca kullanımı anne sütünün artmasını da sağlar. Hastanelerde ise göğüs pompaları elektrikli büyük mekanik makine olarak tercih edilir.

Anne Sütü Sağma Pompası Nasıl Seçilir?

Göğüs Süt Sağma Pompası Nasıl Kullanılır?

İşleme başlamadan önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Göğüs pompasının da temiz olmasına dikkat edin. Ardından göğüs pompası ile sütünüzü sağarken oldukça rahat davranmaya çalışın. Bunun için anneler sütü sağmadan duş alarak rahatlayabilirler. Elektrikli ya da manuel süt sağma makinelerinin kullanımı kolaydır. Elektrikli olanları otomatik olarak sağma işlemini yaparken manuel olanlarda annenin makineyi elleriyle sıkarak süt sağma işlemini yapar.

Süt Pompası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelerin çalışıp çalışmamaları, emzirme olanakları ve bebeklerine uzak olup olmaları süt pompası satın alımında en önemli etkendir. Doğumlarını sezaryen yöntemi ile yapan annelerde süt birkaç günde gelir. Dolayısıyla anne sütünün sağılarak gelmesi sağlanır. Anne sütü ne kadar çok sağılırsa o kadar çok gelir. Bazı anneler de bebeğinden uzak kalmak zorundadır ve göğüsleri dolunca sütlerini boşaltmaları gerekir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınınca manuel el pompası sayesinde süt boşaltılır.

Çalışmakta olan anneler için ise elektrikli süt sağma pompaları daha elverişlidir. Nedeni ise elektrikli pompalarda çift sağım yapma olanağı vardır. Bu şekilde zamandan tasarruf sağlanır ve en kısa zamanda 2 göğüsteki süt de boşaltılır. Elektrikli göğüs pompalarının bir başka elverişli özelliği de bebek anneyi emer gibi önce hızlı sonra yavaş yavaş sağma işlemi yapılır. Bazı yanlış bilinen bilgilere göre süt sağma pompası kullanımı anne sütünü asla azaltmaz. Tam tersine anne sütünün çoğalmasını sağlar. Anne düzenli bir şekilde 2 ile 2,5 saat arayla sütünü sağma işlemini gerçekleştirirse anne sütü artar. Özellikle süt sağma işleminin kolay olması için annenin ılık bir duş alarak rahatlaması önemlidir.

Anneler devamlı olarak süt sağma pompası kullanacaksa elektrikli, arada bir kullanacaksa manuel olanları tercih etmelidir. Ayrıca süt sağma pompasının her sağım öncesinde temizlik ve hijyenine özen gösterilmesi gerekir.

Anne Sütü Sağma Pompası Nasıl Seçilir?

Anneler Neden Göğüs Pompası Kullanılır?

  • Annenin süt üretimi yetersiz kalıyor ya da sütü azalmaya başlamışsa
  • Sütü depolamak için
  • Prematüre veya hasta bebekler için
  • Annenin göğüs ucu yok veya içe doğru dönükse
  • Anne çalışıyorsa biriken sütünü boşaltmak için
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?
Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğimin İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır? Bebeklerin en önemli anlarından birisi de yürümeye başladıkları zamanlardır. Aileler, bebeklerinin ilk adımları atmaya...

Kapat