Take a fresh look at your lifestyle.

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

2

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Birçok ulusal ve uluslararası örgüt tarafından ilk 6 ay boyunca bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğu konusunda hem fikir… 6. aydan sonra başlanan ek gıdalar ise bebeğe destek olmaya yardımcı olurken yine de mümkün olduğunca ilk bir yıl anne sütüne devam edilmesi konusunda çaba gösterilmelidir. Çünkü anne sütü bebeğin ihtiyacı olan vitamin, protein ve diğer besin gruplarının tamamından, yeterli şekilde barındırdığından dolayı oldukça önemli ve ilginç bir besindir. Anne sütü nasıl oluşur sorusunun cevabı ise anne adaylarının haberinin bile olmadığı bir gelişim süresinden yararlanarak açıklanabilir.

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne Sütünün Gelişim Süreci Nasıldır?

Anne sütü oluşmaya başlaması için kadının gebelikle alakalı sürece girmesi gerekir. Gebelik başladığı andan itibaren salgılanan hormonlar ve başlayan değişimler anne sütü nasıl oluşur sorusunun birer basamağı olacaktır. Anne sütü anne adaylarının farkında bile olmadığı bir gelişim sürecinden meydana gelir. Doğum yaklaştığı sürede ise çoktan hazırlanmış şekilde bebeğe sunulmak üzere bekletilir. Göğüslerde görülen ilk değişim işareti ise areola adı verilen göğüs uçlarının koyulaşmasıdır.

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Anne Sütünün Bilimsel Açıklaması Nasıldır?

Anne sütü nasıl oluşur sorusuna bilimsel olarak verilecek cevap oldukça geniştir. Göğüslerde başlayan değişimin nedeni aslında beyinden salgılanan hormonlardır. Anne sütü oluşumunu destekleyecek olan prolaktin hormonu beynin ön kısmında bulunan ön hipofiz bezinden salgılanır. Hamile kadının hemen süt üretimine başlamamasının nedeni ise plasenta olduğu müddetçe vücudun ürettiği östrojen ve progesteron hormonlarının prolaktin denen salgıyı bastırmasıdır. Plesanta yani bebeğin eşi vücuttan ayrıldıktan sonra ise sütün gelmesini engelleyen hormonlar da ortadan kaybolmaya başlayacağından dolayı süt oluşumu başlar.

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Ağız Sütü Nedir?

Yeni doğum yapan annenin göğsünden gelen ilk süt yani ağız sütü oldukça önemlidir. Çünkü 9 ay boyunca belli bir gelişim evresinden geçen sütün ilk kez anne vücudundan bebeğe sunulduğu andır. İçeriğinde çok az yağ bulunurken protein, sodyum ve magnezyum gibi önemli besin maddelerini içinde barındırır. Bebeğin dünyadaki ilk günlerinde onu korumak için koruyucu görevinde bulunmak üzere ilk ağız sütü bu şekilde bebeğe sunulur.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
2 Yorumlar
  1. Canan diyor

    Çok güzel bir yazı olmuş. Anne sütü ile ilgili gayet tatminkar, fakat bu konuyla alakalı bir sorum olacak. Malum anneler emzirdikçe sütü artar derler. Peki süt sağma makinesi için de geçerli midir bu?

  2. Gece Milano diyor

    Alışveriş yanlış olmamsı gece elbiseleri mayolar çantaların tek adresiyiz şeffaf kargo kapıda ödeme özelliğini kullana bilirsiniz yeni adres gecemilano

Cevap bırakın