Take a fresh look at your lifestyle.

Adım Adım Çocuğu Yalnız Uyumaya Alıştırma

0

Kaygı, güvensizlik hissi ya da dikkat dağınıklığı; tüm bunlar, çocuğunuzun kendi yatağından kalkıp sizin yanınıza gelmesinin nedeni olabilir. Neyse ki, bu alışkanlığı değiştirebilirsiniz. Peki, çocuğunuzu tek başına uyumaya nasıl alıştıracaksınız? Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu adımları uygulayabilirsiniz…

Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırın

Uyumaya elverişli bir ortam yaratmak için televizyonu, bilgisayarı ve diğer elektronik cihazları bebeğinizin odasından uzaklaştırın. Televizyon izlemek ya da bilgisayar ekranından gelen ışık, uykuya dalmayı daha da zorlaştırır. Gece lambası gibi loş bir ışık, çocuğunuzun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Uyku Öncesi Rutini Oluşturun

Yatağa gitmeden önce; sıcak bir banyo yaptırma, dişlerini fırçalama ve masal okuma rutini oluşturabilirsiniz. Bunları düzenli bir alışkanlık haline getirmek, çocukların yatağa gitme konusunda kendilerini daha güvenli hissetmelerini sağlar. Rutin oluşturmak, çocukları psikolojik olarak hazırlar ve gece kaygılarını azaltır.

Yalnızlığa Alıştırın

Çocuğunuz uykuya dalmadan önce odadan çıkın. Odasında kalırsanız, yanına uzanmayın ya da onunla iletişim kurmayın.

Güvenlik Duygusu Yaratın

Yatağın altında yatan bir canavar düşüncesi, çocuğunuzu uykusuz bırakabilir. Uykudan uyandığında ya da korktuğunda, ona yardımcı olun. Bazen bir akvaryum balığı, battaniyeler ve oyuncaklar da buna yardımcı olabilir. Odasına, kendisini güvende hissedebileceği başka bir varlık ekleyin.

Yavaş İlerleyin

Birkaç anne ve baba, çocuklarını yatağa koyduktan sonra, biraz sonra geri geleceğini söyler. Bunu yaparsanız, sözünüzü tutun ama her seferinde daha uzun zaman aralığı koyun. Çocuğunuz, bu aralıklardan birinde uyuya kalacaktır. 5-10 dakikalık bir bekleme süresi ile başlayabilirsiniz. Çok uzun süre beklerseniz; çocuğunuz endişeli ve heyecanlı olabilir, bu da durumu kötüleştirir.

Tutarlı Olun

Çocuğunuz gece yarısı yatağından kalkıp yanınıza geldiğinde, çok fazla etkileşimde bulunmayın ve ona yatağında kalmasını söyleyin. Her seferinde çocuğunuzu yatağına geri döndürmek konusunda kararlı olmak önemlidir. Bunu yapamazsanız, yanınıza gelme alışkanlığı kalıcı hale gelebilir.

İyi Davranışlarını Ödüllendirin

Ağlamak gibi istenmeyen davranışlarını göz ardı edin. İyi bir davranışından sonra, çocuğunuzun en sevdiği kıyafetini giymesine izin verin. Bu, onların davranışlarını ödül ile ilişkilendirmelerine yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın