Take a fresh look at your lifestyle.

8 Aylık Bebek Neler Yer?

8 Aylık Bebek Neler Yer?

0

8 Aylık Bebek Neler Yer?

Bebekler 8 aylık olunca katı gıdaları yavaş yavaş tüketebilirler. Bu dönemde bebekler kendi yemek yeme alışkanlığını edinebilirler. Bu sebeple bebeğin gelişiminde beslenme önemli bir yere sahiptir. Peki 8 aylık bebek neler yer? Sizler için bu yazımız oldukça faydalı olacaktır.

8 aya ulaşan bebekler kendi yeme alışkanlıklarını edinmeye başlamaları nedeni ile katı gıdalar bu aylarda daha sık verilmeye başlanabilir. Ancak katı gıdalara geçişte bebeklerde kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden 8 aylık bebeklerin beslenmesinde dikkatli olunması önemlidir. 8 aylık bebekler genellikle kendileri oturmaya ve yürümeye başlar. Bu zamanda çevresindeki her şeye karşı daha fazla ilgili olur. 8 aylık bebek kendi kendisine beslenmeye başlayacağının haberini anneye vermeye başlar. İlk olarak yiyecekleri avuç içiyle daha sonra parmaklarının yardımıyla tutmaya çalışır.

Yedikleri gıdalara dokunma, koklama, elleme olanağı sağlandığında sıcak- soğuk, sert- yumuşak olmalarını duyu organları ile algılamaya çalışırlar.

8 Aylık Bebek Neler Yer

8 Aylık Bebeklerin Beslenmesinde Kuru Baklagillerin Önemi

8 aylık bebeklerin çiğneme yeteneği gelişmeye başladıkça kuru baklagiller yedirebilirsiniz. Bebeklerin protein ihtiyacını gidermesi ve vitamin ile mineraller bakımından bebeğin beslenmesinde önemli yeri vardır. 8 aylık bebek neler yer? Hangi kuru baklagilleri tüketebilir?

Bebeğiniz için mercimek bolca vitamin barındırır. Kuru baklagiller neredeyse et kadar besin değerleri yüksektir. Bebeklerin sağlıklı beslenmesinde mercimek büyük öneme sahiptir. Ancak mercimeğin gaz yaptığını düşünüyorsanız 1 gece önceden suda bekletmeniz bu sorunu ortadan kaldırır. Yemeklerin içerisine sarımsak ekleyerek hastalıklara yakalanmasını engelleyebilirsiniz.

8 aylık bebeklerin balık tüketimi Omega 3 bakımından çok önemli bir konudur. Fakat bebeğinize balık yedirirken mutlaka kılçıklarının iyi temizlendiğinden emin olmalısınız. Balık bebeklerde kemik gelişimde, beyin ve göz sağlığında etkileri vardır. Ayrıca makarna, erişte ya da bulgur gibi gıdaların içine yoğurt ilave ederek de 8 aylık bebeklerinize verebilirsiniz.

8 Aylık Bebek Neler Yer

8 aylık Bebekler Hangi Gıdalardan Uzak Durması Gerekir?

8 aylık bebek neler yer? sorusuna yanıt verdik. Peki 8 aylık bebek neler yememeli?

Çilek ve bazı deniz ürünleri alerjiye neden olduğu için 8 aylık bebeklere verilmesi önerilmez. Bir diğer gıda da inek sütüdür. Çiğ süt ürünleri ve işlenmiş et ürünleri sosis, salam gibi ürünler tercih edilmemelidir. Mangalda pişen et ürünleri, kafein içeren içecekler ve gazlı içecekler asla bebeklere verilmemelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın