Take a fresh look at your lifestyle.

6-9 Yaş Çocuğa Cinsel Gelişimi ve Eğitimi

0

Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşmaya çalışmak, size bir mayın tarlasındaymışsınız gibi hissettirebilir, ancak buna gerek yok. Çocuğunuzla cinsellik hakkında nasıl konuşacağınız, onun yaşına göre değişiklik gösterir. Bu yazıda, 6-9 yaş aralığındaki çocuklar ile cinsellik hakkında nasıl konuşmanız gerektiğine dair bilgiler bulabilirsiniz…

Çocuklarla cinsellik hakkında konuşmaya erken başlamak, birçok anne baba için şaşkınlık verici bir fikir olabilir. Ancak, çocuğunuzun cinsellik hakkındaki ilk bilgilerini sizden edinmesi önemli; aksi takdirde çocuklar, cinsellik hakkındaki düşüncelerini diğer çocuklardan ve medyadan aldığı bilgiler ile oluşturacaktır. Çocuğunuzun bedenine ve cinselliğe karşı sağlıklı bir tutum geliştirmesi için bilmesi gerekenleri öğrenmesi, bir an önce yaşamanız gereken bir süreç olmalıdır.

6-9 Yaş Arası Cinsellik Eğitimi

Ne Durumdalar?

 

6-9 yaş aralığındaki çocukların hayatın gerçeklerine dair merakları büyük farklılıklar göstermeye başlar. Bazıları, “Bebek nereden geliyor?” diye sormaya başlar, bazıları da “Cinsellik nedir?” diye sorar. Bu soruyu sormaları, utanılacak kadar büyük olmadıkları için konuşmak için iyi bir fırsat sunar. Burada, çocuğunuzun doğal merakı sizi yönlendirecek.

Bilmesi Gerekenler

Çocuklarınıza ergenliğin temellerini  ve oraya gelmeden önce neler beklemeleri gerektiğini öğretin. Ergenlik yakınlarda başlayacak, çocuklar gerçekleri bildiğinde, ergenlik de daha az korkutucu olur. Bir kalabalığın içindeyken, yatak odasında bire bir olduğunuzdan daha kolay sohbet edebilirsiniz. Örneğin bir lunaparktan eğlenirken ya da alışveriş merkezinde bir cafe’de otururken, onunla ergenlik ve cinsellik hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz.

Çocuğunuz, sizi terletecek bir soru da sorabilir. Bu, en komik anlarınızdan biri gibi görünebilir; derin bir nefes almayı deneyin. Cinsellik ile ilgili sorduğu sorular, coğrafya ya da astronomi ile ilgili sorduğu soruları yanıtlar gibi yanıtlayın. “Sevişmek nedir?” diye sorarsa, iki yetişkinin birbirlerine sevgisini gösterdiği özel bir şey olduğundan bahsedin. Sorduğu soru karşısında utanırsanız ve biraz mola almak isterseniz, içeri giderken geri döneceğinize dair ona söz verin.

Anne ve babalar, 6-9 yaş aralığındaki çocuklarını cinsellik hakkında konuşmak için henüz küçük olarak görür. Bu nedenle, bu konuyu açmaktan çekinebilir. Ancak, çocuğunuzun soru sormaya başlamasını beklerseniz, sonsuza kadar bekleyebilirsiniz. Bazı çocuklar soru sormayı akıllarına getirmezler. Bu tarz bir konuyu açmak istiyorsanız, çocuklar için cinsellik eğitimi veren resimli kitaplar, iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın