Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

5 Aylık Bebek Gelişimi, Neler Beklemeli?

0 1.056

Bebeğiniz normal bir şekilde büyüyor ve gelişiyor mu? Çocuğunuzun doktorundan gelen güvencelere rağmen, onu gördüğünüz diğer bebeklerle karşılaştırmaya çalışırsanız, bebeğinizin diğer bebeklerin gerisinde kaldığını düşünebilirsiniz. Örneğin, 4 aylıkken, bir bebek devrilmeye başlayabilir ve oturma pozisyonuna geçebilir, diğerleri destek ile oturmaya ve başlarını sabit tutmaya başlar.

Her ne kadar normal olsa da, büyümelerinde veya gelişmelerinde bu kadar büyük farklılıklara sahip olan bebekler, birbirleri ile yan yana koyarsanız, aynı yaşta gibi görünmeyebilirler. Yine de, bebeğinizin normal bir hızda gelişmediğinden endişeleniyorsanız, çocuğunuzun doktoru ile görüşebilirsiniz.

  • 5 ile 8 aylık olduklarında, tek hece halinde konuşmaya başlarlar,
  • 5.5 ile 7 aylar arasında desteksiz oturabilir ve baba-dede gibi sözcükleri söyleyebilir,
  • 6-9 ayda baş parmağını kullanarak nesneleri toplayabilir,
  • 7-10 ay aralığında kavramaya başlar,
  • 7-14 ay aralığında güle güle demek için el sallayabilir,
  • 8-10 ay aralığında ayakta durmaya başlar,
  • 10-14 ay aralığında tek başına ayakta durabilir,
  • 11-15 aylarda yürümeye başlayabilir

Beslenme

Her ne kadar pek çok anne baba, bebeklerini market raflarında satılan mamalar ile beslemeyi tercih etseler de, dünyanın en iyi markaları da dahil olmak üzere, kendi mamanızı hazırlamak en iyisidir. Peki, neden kendi bebek mamanızı hazırlamalısınız? Ev yapımı bebek maması, hem maddi tasarruf sağlamak hem de katkı maddeleri, ilave tuz ve şeker ve koruyucu maddelerden kaçınmak için çok doğru bir seçenektir. Bu süreçte; pancar, havuç, yeşil lahana, ıspanak ve şalgam ile ev yapımı bebek maması yapmaktan kaçının. Bu sebzeler bazen düşük kan sayımlarına, yani kansızlığa neden olabilen bir kimyasal olan nitrat içerebilir.

Yürüteç Kullanılmalı Mı?

Bazı anne ve babalar, bebekleri 4-5 aylıkken yürüteç kullanmaya başlasa da, birçok uzman, yürüteçlerin rutin olarak kullanılmasının tehlikeli olduğunu düşünmektedir. Yürüteçler tehlikeli olabileceğinden bebeğinizin daha çabuk yürümesine yardımcı olmadıklarından, çocuğunuz için aktivite merkezi gibi bir alternatif arayışında olabilirsiniz.

Bebeklerde Ateş Yükselmesi Endişe Verici Mi?

Öksürük, boğaz ağrısı ve kusma gibi çocuklarda görülebilen durumlar arasında, anne ve babaların en fazla endişelendiği, yüksek ateş gibi görünüyor. Ateş hakkında düşünmeniz gereken ilk şeylerden biri çocuğunuzun ateşi olup olmadığıdır. Sadece ateşli olup olmadığını görmek için bebeğinizin alnındaki hissi hissetmek, ateşi kontrol etmek için çok doğru bir yol olmadığı için, bir termometre kullanmanız daha doğru olacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
3 Aylık Bebek Bakımı Ve Beslenmesi

Bebeğiniz 3 aylık olduğunda, onu beslemek hala oldukça basittir. Bu dönemde bebeğiniz, hala anne sütüne ihtiyaç duyar. Peki, bebek maması...

Kapat