Take a fresh look at your lifestyle.

4 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo Oranı

4 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

0

4 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

Bebeklerin büyüme hızı, ilk yıllarda oldukça süratlidir. 4 aylık bir bebeğin beslenmesinden uyku düzenine kadar birçok farklılık görülür. 4 aylık bebek gelişimi boy kilo doğum kilosunun 2 katına kadar çıkar. Her bebeğin gelişimi farklıdır ama tahmini olarak 4 aylık bir bebeğin kilosu tahmini 6 kilo civarındadır. Bebeğin kilosu artarken, baş çevresi ve boyu da aynı hızda artar. Bebek gelişimi hem bedenen hem zihinsel olarak ilerler.

4 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

4 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

4 aylık bebeğin beden gelişiminin yanında zihinsel gelişimi de hızla artar. Etrafına dönmeye başlamıştır. Boynunu rahatlıkla dik tutup etrafını izler. Yatağının üstünde dönen ışıklı ve sesli nesneleri izler ve tepki verir. Sesli uyaranlara karşı tepki verir. Çıngırak gibi sesli oyuncaklar ilgisini çeker ve sesin nereden geldiğini anlamak için başını çevirir. Evin içinde konuşulanlara alıştığı için sesleri taklit etmeye çalışır. ”Ce” gibi oyunlar oynandığı zaman gülümser ve kahkaha atar.

4 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Emzirme ile beraber bebek ve anne arasında bir bağ oluşmaya başlamıştır. Emzirmenin devam etmesi ve bebeğin büyümesi ile beraber oluşan bu bağ hızla gelişir. Bebek sürekli hareketli olduğu için annesini izleyebilir ve onunla göz teması kurabilir. Evde kendisi ile ilgilenildiğini hisseder ve sesler çıkararak tepki verir. Destekle kısa süreli oturmasını sağlayarak çevreyi izlemesine izin verin.

4 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

4 Aylık Bebek Neler Yapar?

4 aylık bebek boynunu kaldırabilir ve etrafını izler. 4 aylık bebek gelişimi boy kilo 6 kiloya ulaştığı için daha rahat hareket yeteneği kazanmıştır. Bebeğinize sürekli sarılmak onu kucağınızda taşımak güvenli bağlanmak için çok önemli bir olgudur. Bebek gelişimi bir bütünlük ihtiva eder. Bilişsel ve duyusal gelişim beraber hareket eder. Zihinsel gelişime katkı sağlamak için sesli uyaranlar gerekir. Annenin bebeği ile konuşması, şarkı söylemesi bebeğin gelişimini destekleyen bir davranıştır. Etrafına çok rahat bir şekilde dönebilir. O yüzden bebeğin güvenliği çok önemlidir. Destekle oturtabilirsiniz. Bol kahkaha attığı bir dönem olduğu için evdeki bireylerin yoğun ilgisi onun üzerinedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın