Take a fresh look at your lifestyle.

2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı?

0

Çocuk gelişiminde dönüm noktalarından biri olan 2 yaş sendromu, bir bebeğin, yetişkinlere bağımlılık ile yeni bir bağımsızlık arzusu arasında düzenli olarak sıçrama yapabildiği normal bir aşamadır. Bu dönemde çocuğunuz, genellikle değişen derecelerde aşamalarla bu süreçten geçer. Çocuğunuz, bir anda umutsuzca size yapışabilir ya da bir anda sizden kaçmaya başlayabilir. 2 yaş sendromunu anlamak, çocuğunuzun davranışları ile başa çıkmanızı sağlamasının yanında, onun öfke ve saldırganlık davranışları ile de daha iyi başa çıkmanızı sağlayacak.

2 Yaş Sendromunu Anlamak

Anne ve babalar, genellikle çocuklarının 2 yaş sendromuna girmesini beklemiyor olsalar da, bu sendrom 2 yaştan önce bir yerde de ortaya çıkabilir. Aslına bakarsanız, çocukların büyük bir bölümünde; ilk doğum gününden önce sık sık duygu değişimi ve öfke krizleri gibi bazı davranışlar ortaya çıkar. Bu davranış problemleri ile karşılaştığınızda, çocuğunuzun tek amacının bir meydan okuma olmadığını da unutmayın. Bu davranışlar, çocuğunuzun, iletişim becerileri olmadan bağımsızlığını ifade etmeye çalıştığı anlamına geliyor.

2 yaş sendromu ile birlikte bir ebeveyn; aniden çığlık atma, ısırma, tekmeleme veya kaçma ile karşı karşıya kalabilir. Öfke ya da çığlık gibi cevaplar, saldırganlığı  kabul edilebilir bir iletişim aracı olarak güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun, duygularını daha iyi ifade edebileceği kelimeleri kullanmaya başlaması, bu davranışların zaman içinde azalmasına yardımcı olacaktır.

Nasıl Başa Çıkılır?

2 yaş sendromu ile başa çıkmak, kendi duygularınızı anlayarak başlar. Çocuğunuza aniden gelen bir sinir krizi ile karşı karşıya kalırsanız, mutlaka sakin kalmaya çalışın. İki yaşında bir çocuk, bilmediği bir tepki alacak bir davranış sergiler. Bu süreçte bir öfke nöbeti ile karşılaşırsanız, size yardımcı olabilecek bu stratejileri uygulayabilirsiniz;

  • Çocuğunuzun dikkatini başka bir yönlendirerek başlayın. Bu; pencerenin dışındaki bir nesne, bir hikaye kitabı ya da çocuğunuza verebileceğiniz bir görev gibi herhangi bir şey olabilir.
  • Çocuğunuzun dikkatini dağıtmayı başaramazsanız, bu davranışı görmezden gelin. Bu yaş grubundaki çocuklar, bunu bir ebeveyn stratejisi olarak kabul etmeyecektir. Onun yerine, bu davranış biçiminin istediği yanıtı alamayacağını bildirecektir.
  • Kararlı olmanız önemlidir. Böyle bir davranış sonrasında, çocuğunuzu bir kenara çekmeden konuşun. Onu rahatsız etmeyin ve o sakinleşene kadar bekleyin.
  • Çocuğunuz sakinleşirse ve davranışı sonlandırırsa, sorunu ayrıntılı olarak konuşmanıza gerek yoktur.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın