Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

18 Aylık Bebeğim Konuşmuyor, Ne Yapmalıyım?

0 627

Çocuğunuz 18 aylık olduğunda hala konuşmuyorsa, bu konuda endişelenmemeye çalışın. Çocukların konuşmayı öğrenme yaşları, büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Diğer çocuklara göre konuşmayı biraz daha geç öğrenmenin, çocuğunuzun daha sonra nasıl gelişeceğini etkilemediğini bilmelisiniz.

Konuşmaya Hazır Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çoğu çocuk için geçerli olmasa da, 18 ay boyunca en az 6 kelime söylenebilir. Eğer bebeğiniz henüz tam olarak oraya ulaşmadıysa, iletişim kurmaya hevesli olduğunu gösteren başka işaretler de olabilir. Bebeğiniz, “oyuncağı al” gibi basit talimatları yerine getirebiliyor olmalı. Çok sayıda tek kelimeyi ve belki de, “ayakkabıları giy” ya da “bana ver” gibi iki kelimeli cümleleri anlayacaktır. Bu süreçte, söylediğiniz kelimeleri ve yaptığınız hareketleri taklit etmeye çalışabilir. Çocuğunuz bir şey istediğinde, onu işaret eder. Bağımsızlığını kanıtlamanın bir yolu olarak, “hayır” diyebilir. Ona bir hikaye okurken, kitaptaki nesneleri ve resimleri tanıyabilir ve işaret edebilir. Ve oyunlar oynarken, kendi saçma konuşmalarını yapabilir.

Bebeğimin Konuşmasını Nasıl Sağlarım?

Bebeğinizi konuşmaya teşvik etmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Onunla olabildiğince iletişim kurmak için ona birçok fırsat vermelisiniz. Yemek hazırlamak, bulaşıkları yıkamak ya da bezini değiştirmek için günlük aktivitelerinizde onunla konuşun. Evde ya da dışarıda gördüğünüz şeyleri belirtin. Yürümeye başlayan çocuğunuza bir soru sorduğunuzda, yanıt vermesini teşvik etmek için, ona 10 saniyelik bir duraklama süresi tanıyın. Bu, rahatlamasını sağlayacaktır.

El uzatmak gibi görsel ipuçları, çocuğunuzun ona ne söylediğinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Başarılı  bir şekilde iletişim kurduğunda, ona açık bir şekilde yanıt verin. Örneğin, ona, “Evet, doğru, bu bir kaşık” diyebilirsiniz. Ne dediği çok anlaşılmasa bile, çocuğunuzun size söylemeye çalıştığı şeyleri tekrarlayın. Söylediklerinin doğrusunu söyleyin.

Yani, eğer bebeğiniz sizden bir muz istediğinde “yuz” diyorsa, “Al bakalım, işte muz” diyebilirsiniz. Çocuğunuzun sözcükleri nasıl telaffuz ettiği konusunda endişelenmeyin. Konuşmasına ne söylediğini ya da anlatmaya çalıştığı şeyin anlaşıldığını hissettiğinin daha önemlidir. Çocuğunuz birden fazla dil öğreniyorsa, ikisi arasında karışabilir ve bir dili diğerinden daha fazla kullanma eğiliminde olabilir. Bunun konuşmayı öğrenme yeteneğini etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Doğurganlık Arttırılır Mı? Nasıl Arttırılır?

Çok fazla ananas yemek doğurganlığınızı arttırır mı? Yeşil çay bu konuda etkili mi? Cevapları almak için uzmanların görüşlerini derledik...  Hamile...

Kapat