Take a fresh look at your lifestyle.

18 Ay-24 Ay Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

0

18.-24. ay arasında gerçekleşecek gelişimsel bu kilometre taşlarını yakından takip edin! 

Artık kendi başına beslenmek isteyebilir

Çocuğunuz, önündeki kaşığı kendisi tutmak isterse, önünde duran çubuk makarnayı tutup, muzu parçalayabiliyorsa, tebrikler! Kendi başına yemek yemek, yürümeye başlayan çocuğunuz için, gelişimsel olarak önemli bir adımdır. 18-24 ay, çocuklarda kendi başına yemek yemeye başlanan dönemdir, bu dönemde ona yardımcı olun ve üzerini ve etrafı biraz kirletmesi konusunda sabırlı olun!

Bir müziğe eşlik edip dans edebilir

Çocuğunuza, bazı akılda kalıcı melodiler açın ve onu izleyin! Yürümeye yeni başlayan çocuklar, sevimli danslar etmeye başlayabilirler. Kamerayı çıkarın ve bu keyifli anları kaydedin.

Anlıyor ama talimatları takip edemiyor olabilir

Ona bir talimat verdiğinizde bunu anlıyor ancak onları uygulayamıyor olabilir. Bir diğer yandan, kasten itaatsiz davranıyorsa, burada çözülmesi gereken bir sorun da olabilir.

Her şeyi ağzına götürmeyi bırakabilir ve vücudunun bölümlerini tanıyabilir

Çocuğunuzun her şeyi ağzına götürme alışkanlığının ötesine geçtiğini fark edeceğiniz bir dönem olabilir. 18-24 ay aralığında, nesneleri ağzına götürmek yerine, ağzını; belki de burun ve gözlerini tanımlayabildiğini gözlemleyebilirsiniz.

Size yardımcı olmak isteyebilir

Bir daha ki sefere iş yaptığınızda, aşağıya bakın. Bebeğiniz yanınıza gelmiş olabilir. Bu dönemde, ne yapıyor olursanız olun, size yardım etmeyi çok seviyor olacak; ev işleri bile onlar için eğlenceli olabilir.

Kitapları eline alabilir

Bu size saçma gibi gelebilir, ama yürümeye yeni başlayan çocuğunuz, kitaplarını kendi başına tutabilir ve onları yüksek sesle okuduğu için kendini büyük bir çocuk gibi hisseder.

Uyku öncelerinde aranızda bir mücadele başlayabilir

Günün sonu geldiğinde, artık rahatlamak istiyor olabilirsiniz; ancak, inatçı çocuğunuzun başka fikirleri olabilir. Çocuğunuz yatağa yatmadan önce sizinle bir mücadele içine giriyorsa, onu orada tutmanın ve kendi başına uyuma alışkanlığı geliştirmesinin bir yolunu bulun.

2 kelimeyi birbirine bağlayabilir

Artık bebeğiniz, tek kelimelik cümlelerle sınırlı kalmayacak. Artık duygularını, istek ve ihtiyaçlarını söyleyebilmek için 2-3 kelimeyi birleştirebilir.

Bir topu atabilir

Henüz karmaşık oyunlar oynamak için çok erken, ancak bebeğiniz bir topu fırlatmak konusunda el becerilerini geliştirmiş olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın