Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

1 Yaşından Önce Bebeklerin Yememesi Gerekenler

0 830

Yemek yemek, insanlar için temel bir ihtiyaçtır ve neredeyse doğduğumuz andan itibaren, bir yemek sevgimiz vardır. Ancak, özellikle küçük bebekler söz konusu olduğunda, bazı yiyecekler tehlikeli olabilir ve bu yiyecekler, hayatının ilk yılında bebeğinizden uzak tutulmalıdır. Hafif alerjilerden yaşamı tehdit eden durumlara kadar, bebeğinizin ağzına koyduğunuz şey, onun sağlığı için çok önemlidir. Uzmanlar, bebeklerin ilk 6 ay boyunca, yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini söylüyor. Bunun dışında, bebeğinize 1 yaşından önce verebileceğiniz ve vermemeniz gereken bazı belli başlı yiyecekler vardır. 1 yaşından önce bebeğinize verebileceğiniz besinlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, şu yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu yazıda, 1 yaşından önce bebeklerin yememesi gerekenlerden bahsedeceğiz. İşte o besinler!

Bal ve Bal İle Yapılan Yiyecekler

Bal, bebeklerde en ciddi gıda zehirlenmelerinden biri olan botulizme neden olabilen bakteriler içerebilir.

İnek Sütü

Özellikle küçük bebeklerin, inek sütünü sindirmesi zordur. Ayrıca, bebeğiniz için yeterli miktarda demir ve C vitamini sağlamaz.

Meyve Suları

Meyve suları, bebeklerde ishale neden olabilir ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri içermez.

Üzüm ve Diğer Boğulma Tehlikeleri

Kereviz, havuç gibi çiğ sebzeler, sosis, patlamış mısır, et ve kümes hayvanları gibi; diş  etleri ile kolayca ezilemeyen ya da kolayca nefes borusu içine çekilebilecek herhangi bir gıda, yaşamının ilk yılında, bir bebeğe verilmekten kaçınılması gereken besinlerdir. Bu tip besinler, bebekler için dikkatlice küçük parçalar halinde kesilmelidir.

Pastörize Edilmemiş Süt Ürünleri

Peynir, süt ve diğer süt ürünleri gibi pastörize edilmemiş besinler, tüm çocuklar için tehlikelidir; ancak özellikle bebekler söz konusu olduğunda, hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilecek bakteriler içerebilir.

Su

Su da bebeğinizin boğulmasına neden olabilir. Bebek formülü ile karıştırılmış su daha iyidir, ancak su, daha uzun süre dayanması için ve bebek mamasını inceltmek için kullanılmamalıdır. Bir mamaya ekstra su ilave etmek, besin değerini azaltır ve bebeğinizin büyümesi ve gelişimini yavaşlatabilir.

Her çocuğun gelişimi farklıdır; ancak çoğu, 4-6 aylık olduğunda, bazı katı gıdaları almaya hazırdır. Katı gıdalara geçiş sürecinde; bebeğinizin baş ve boyun kontrolünün iyi olduğundan ve katı gıdalara geçmeden önce oturabiliyor olduğundan emin olun. Yiyecek yaklaştığında ağzını açıyor olması gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
1 Yaşından Önce Bebeğe Verilebilecek Besinler

Sıra bebeğinize katı gıdaları vermeye geldiğinde, çeşitlilik önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar, bir bebeğin 1 yaşından önce meyve ve sebze...

Kapat