Anne ve Bebek İçin Herşey

1 Yaşından Önce Bebeğe Verilebilecek Besinler

0

Sıra bebeğinize katı gıdaları vermeye geldiğinde, çeşitlilik önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar, bir bebeğin 1 yaşından önce meyve ve sebze yemeye başlamasının, 6 yaşına geldiğinde daha fazla besin çeşitliliği olmasının daha olası olduğunu gösteriyor. Ayrıca, yer fıstığı ve yumurta gibi alerjenler söz konusu olduğunda, çocuk doktorları da bunları 12 aydan önce bebeğinize önermektedir!

Katı Gıdalara Nasıl Geçilir?

Artık, bebeğinizi ilk önce beslemeniz gerekenler ile ilgili, bal ve boğulma tehlikeleri hariç hiçbir zor kural yoktur. Bebeğinize bir sebze püresi, pirinç, tavuk ya da bir karpuz dilimi vermeyi tercih edecekseniz; ona her üç günde bir tane yeni yiyecek verin ve alerjik reaksiyon belirtileri için onu yakından takip edin. İşte, 1 yaşından önce bebeğinize verebileceğiniz besinler:

Kırmızı Meyveler

Bebekler de, yetişkinlerde olduğu gibi önce gözleri ile beslenirler. Parlak kırmızı ya da lacivert meyveler onlar için de çekicidir. Bebeğinize, küçük ya da doğranmış meyveleri, parmak gıdalar şeklinde verebilir ya da lezzetli bir püre hazırlamak için blender’dan geçirebilirsiniz.

Somon

Bebeğinizin büyüyen beyni, bilişsel gelişimi için gerekli olan bir omega-3 yağ asidi olan DHA’yı ister. Somonu, bebeğinize haftada en az 1 kez vermeyi hedefleyin. Biraz haşlanmış somonu püre haline getirin ya da somon nugget hazırlayın.

Yer Fıstığı

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yer fıstığı alerjisi olan bebeklerde bile, beslenme programında yer fıstığına yer vermenin, aslında fıstık alerjilerini önleyebileceğini göstermektedir. Bebeğinize bir kaşık dolusu fıstık ezmesini ya da yer fıstığını bütün halde asla vermeyin, her ikisi de boğulma tehlikesi yaratır. Onun yerine, fıstık ezmesini küçük porsiyonlarla verin.

Soğan-Sarımsak

Bebeğinizin beslenme programına; küçük miktarlarda soğan, pırasa ve sarımsak eklemeyi düşünebilirsiniz. Haşlandığında, bu lezzet arttırıcılar bebeğinizin yemeklerine yumuşak ve lezzetli bir doku katmaktadır.

Ispanak Gibi Yeşil Yapraklı Sebzeler

Çoğu bebek yeni yiyecekleri denemeye açıktır. Bazen surat ifadeleri oldukça komik görünebilir, hatta yeni bir yiyeceği 1-2 kez ya da daha fazla kez reddedebilirler. Ancak özellikle yeşil yapraklı sebzeler, gerçekten de dünya üzerindeki en sağlıklı yiyeceklerden bir kaçı olduklarından, bu konuda asla pes etmeyin!

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın